Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych

Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych jest imprezą cykliczną, odbywającą się corocznie od 2002 roku – zawsze w październiku, dzięki czemu jest już na stałe wpisany w festiwalową mapę Polski realizowaną przez Instytut Sztuki Filmowej. Głównym celem Festiwalu jest upowszechnianie kultury filmowej poprzez prezentację współczesnych polskich filmów niezależnych, utrzymanych w konwencji optymistycznej ale zmuszających do refleksji i dyskusji, niosących przesłanie społeczne.

Festiwal ma charakter otwartego konkursu o zasięgu ogólnopolskim, prezentującego polskie kino artystyczne i popularne, pokazujące szeroko pojętą tematykę społeczną i kulturalną.

Rokrocznie do udziału w konkursie zgłaszanych jest ok. 200 filmów z całej Polski, z czego w konkursie i pokazach specjalnych wyświetlanych jest ok. 50.

Najważniejszymi kryteriami doboru filmów są:

  • optymistyczny charakter utworów,
  • oryginalność twórcza w zakresie merytorycznym oraz realizacyjnym, autorski styl.

Wszystkie filmy konkursowe prezentowane są na pokazach w trakcie trwania Festiwalu. Dodatkowo odbywają się także pokazy specjalne – filmy uznane, nagradzane, wyjątkowe.

Widzom w interpretacji i ocenie prezentowanych filmów pomagają spotkania z twórcami – bezpośrednio po projekcjach filmów, w sali kinowej, twórca uczestniczy w dyskusji z publicznością.

Jest to doskonała okazja aby widzowie mogli dowiedzieć się więcej na temat: przesłania, bohaterów, kulis powstawania filmów a dla twórców aby bezpośrednio po projekcji wysłuchać wrażeń widzów.

Filmy biorące udział w konkursie oceniane są przez jury składające się z publiczności uczestniczącej w pokazach festiwalowych. Nagrody przyznawane są w kategoriach: film fabularny i dokumentalny, profesjonalny, studencki i niezależny.

Podczas Festiwalu obok nagród konkursowych przyznawane są także nagrody specjalne Złote Ryby – trafiają one do osób szczególnie zasłużonych dla polskiej kinematografii oraz polskiego kina niezależnego. Dotychczas wśród laureatów nagród honorowych znaleźli się: prof. Andrzej Jurga, Jerzy Stuhr, Grażyna Kędzielawska, Janusz Maria Tylman, Andrzej Kołodyński, Jan Machulski, Mirosław Baka, Maciej Ślesicki, Cezary Pazura, Grzegorz Halama, Andrzej Gałła, Edward Linde Lubaszenko, Mirosław Dembiński, Jan Stawarz, Marian Dziendziel, Bodo Kox oraz Canal Plus, Kino Polska, wydawnictwo Kontrabanda, dystrybutor Propaganda oraz Mistrzowska Szkoła reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Integralną częścią Festiwalu są imprezy towarzyszące:

  • multiwarsztaty filmowe, podczas których uczestnicy poznają historię kina a w szczególności polskiego kina niezależnego, zapoznają się z tajnikami scenopisarstwa, organizacji produkcji filmowej, realizacji zdjęć, charakteryzacji i montażu filmowego. Podczas zajęć, pod okiem doświadczonych realizatorów, w kilka dni powstaje krótka forma filmowa. Ideą warsztatów jest stworzenie filmu od pomysłu, poprzez scenariusz, zdjęcia, aż po montaż. Gotowe dzieło jest prezentowane na gali zakończenia Festiwalu,
  • akcja „Złota ryba spełnia marzenia”,
  • pokazy filmów animowanych dla dzieci „Happy End dzieciom”.

Udział w Festiwalu, pokazach filmowych i wszystkich imprezach towarzyszących jest bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Obrazy bez Granic.Patronem tytularnym i głównym sponsorem Festiwalu jest Multimedia Polska S.A.

Do góry