Centrum M.A.K. – Młodzi, Aktywni, Kreatywni

1. Co to jest i po co?
Centrum MAK to miejsce dla młodzieży, wynik starań grupy ludzi, którzy chcą oferować Wam coś więcej niż sztampowe zajęcia pozalekcyjne. Centrum zacznie działać już niedługo, bo od listopada. Póki co zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z nami i pomocy w zorganizowaniu tego miejsca – lada moment będziemy mieć lokal, chętnie poznamy Wasze pomysły jak go urządzić może są wśród Was wizjonerzy i architekci przestrzeni. Jeśli tak – pomóżcie.

Chcemy żebyście czuli się w tym miejscu dobrze i chętnie spędzali tu czas. Planujemy organizować: warsztaty, spotkania, seminaria, webinaria, wszelakie akcje (wynik Waszych pomysłów i naszych wspólnych możliwości) a także nudne nasiadówki przy soczkach, wypady za miasto, może wspólne pichcenie? W razie potrzeby po prostu odrabianie lekcji (szczegóły poniżej). Do Waszej dyspozycji będą osoby, które mamy nadzieję sprawdzą się jako opiekunowie i partnerzy w działaniach.

Robimy to po to, żeby dać młodym ludziom możliwość realizacji własnych pasji i pomysłów, pokazać, że jesteście kreatywni i chętni do działania i jeśli tylko zechcecie możecie wpływać na świat, który Was otacza (np. szkołę, rówieśników, lokalne władze). A chcecie???

Co zyskujecie?

 • DOŚWIADCZENIE
 • praktyczne działanie
 • nową wiedzę, której nie zdobędziecie w szkole (np. jak napisać wniosek o dofinansowanie, jak zrealizować projekt – to będziemy ćwiczyć w praktyce, jak prawidłowo używać blendy na planie filmowym, jak wygląda trening ciemności i po co się go robi, jak być aktywnym społecznie, jak smakują pączki w środku nocy)
 • możliwości nawiązania kontaktów (zarówno biznesowych jak i towarzyskich)
 • opiekę, pomoc, wiedzę praktyków (ludzi, którzy na co dzień działają aktywnie (często społecznie), są specjalistami w swoich dziedzinach)
 • miejsce, w którym możecie spotykać się, spędzać wolny czas, macie darmową kawę i ciacho, dostęp do komputerów, Internetu itp. sprzętów
 • wszelakie certyfikaty, dyplomy i zaświadczenia (w zależności od tego, w które konkretnie działania będziecie się angażować) – bardzo przydatne na rynku pracy
 • moc sprawczą – możliwość realizacji własnych pomysłów
 • świetną zabawę i satysfakcję (z tych rzeczy, które nam wyjdą a z tych, które nie na pewno wnioski i naukę na przyszłość)

2. Konkrety – co będziemy robić?
W Centrum M.A.K. będziemy robić:

 1. Rzeczy, które zaplanowaliśmy w projekcie (i mamy na nie pieniądze)
 2. Rzeczy, których nie planowaliśmy w projekcie (nie mamy na nie pieniędzy, ale je zdobędziemy oraz takie, na które nie trzeba pieniędzy tylko chęci.

W planach mamy m.in.:

 • Warsztaty filmowe – jako, że nasza fundacja zajmuje się m.in. wspieraniem kina niezależnego chcielibyśmy podzielić się z Wami tą pasją. Przewidujemy realizację warsztatów dla grupy 36 osób. Będą one trwały łącznie 36 godz. (w tym 20 godz. trzydniowy warsztat wyjazdowy).
  Warsztaty obejmą teorię: zapoznanie z tematyką kinematografii, organizacja planu zdjęciowego, opracowanie scenariuszy, podstawy scenografii, ogólne zasady tworzenia filmu, rola i znaczenie światła i dźwięku w filmie, zapoznanie ze sprzętem, pokazanie przykładów filmowych kampanii społecznych. Oraz praktykę: realizacja filmu (praca z kamerą, gra aktorska, realizacja zdjęć, montaż).
  Wynikiem działań będą krótkie filmy powarsztatowe nagrane przez każdą z grup.
  Warsztaty prowadzone będą przez zawodowych filmowców, osoby posiadające kwalifikacje i doświadczenie w branży.
 • Cykliczne spotkania z gośćmi w Centrum (lub poza nim) – co najmniej raz w miesiącu organizować będziemy spotkania – rozmowy (seminaria, webinaria) z ciekawymi ludźmi – czyli takimi, którzy są aktywni, osiągnęli coś w życiu, angażują się społecznie i chcą podzielić się swoim doświadczeniem (aktorzy, sportowcy, politycy, biznesmeni, artyści, podróżnicy). Osoby te pokażą, że można przełamywać bariery i stereotypy i mamy nadzieję pozytywnie nakręcą nas wszystkich do podejmowania działań.
 • Własne inicjatywy – czyli właśnie te różne działania, które będą wynikiem Waszych pomysłów, np. teatralne, sportowe, aktorskie, intelektualne i szalone. My zapewnimy Wam finansowanie a Wy zajmiecie się ich organizacją (w razie gdyby nie wystarczyło nam środków pomożemy w ich zdobyciu, np. wspólnie napiszemy wniosek, wybierzemy się do sponsorów itp.). Mamy nadzieję, że poprzez te działania uda nam się nieco namieszać w naszym mieście (a może nawet poza nim?)

W planach mamy także kilka dodatkowych rzeczy, które na razie niech pozostaną niespodzianką.

To co będzie się działo w Centrum M.A.K. będzie zależało także od Was – jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły

Centrum M.A.K. na pewno będzie działało przez najbliższe dwa lata, oczywiście w międzyczasie będziemy starać się o zdobycie środków na dalsze funkcjonowanie.

Odwiedź nas na Facebooku

„Centrum Aktywności Młodzieży” to projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Do góry